Povedzme si na rovinu – ku kofeínu sa deti skôr či neskôr dostanú. Zdrojom pritom nemusí byť káva. Táto látka sa nachádza aj v energetických nápojoch, colách, ale napríklad aj v čaji či niektorých sladkostiach. Ako pôsobí kofeín na deti? A čo jeho koncentrovaná podoba v káve?
Ako pôsobí kofeín na deti?
Deti a dospievajúci sa stále vyvíjajú a vplyv kofeínu na ich nervový a kardiovaskulárny systém nie je dokonale preštudovaný. Aj napriek tomu však máme k dispozícii poznatky. Kofeín je stimulant. Viac než to, je to v istom zmysle droga. Je tak definovaný, pretože má fyziologické účinok na telo a dokáže vyvolať závislosť. Stimuluje náš centrálny nervový systém a ovplyvňuje aj psychiku. Tak, ako na dospelých, aj na deti a tínedžerov sa vzťahujú riziká nadmerného príjmu kofeínu. Tými sú potenciálne zvýšená úzkosť a roztržitosť, zrýchlená srdcová frekvencia a vysoký krvný tlak, reflux žalúdočnej kyseliny (pálenie záhy), nervozita a poruchy spánku.
Teda aj u detí môže kofeín zvýšiť krvný tlak a narušiť spánok. Môže spôsobiť, že deti si budú menej uvedomovať, že sú unavené. Môže to ovplyvniť ich náladu a zhoršiť úzkosť. Ak u nich vznikne návyk, môžu dokonca trpieť bolesťami hlavy pri jeho nedostatku. Zatiaľčo ľudia všetkých vekových skupín sú náchylní na tieto účinky, väčšina zdravých dospelých ľudí zvládne kofeín, v racionálnom množstve, bez problémov.
Deti, predovšetkým vo veku do 12 rokov, môžu však byť mimoriadne citlivé na jeho účinky. Keď to spojme so skutočnosťou, že nemusia nevyhnutne vedieť, kedy skonzumovali príliš veľa, výsledkom je potenciálne vyššie riziko vzniku problémov.
Aké sú alternatívy kávy pre deti?
Žiadne množstvo kofeínu nie je štúdiami preukázané ako bezpečné pre deti do 12 rokov. Tínedžeri by nemali skonzumovať viac ako 100 miligramov kofeínu denne, čo zodpovedá jednej šálke kávy alebo zhruba dvom plechovkám colových nápojov. Ako to je s alternatívami kávy pre deti či dospievajúcich? Nehovoríme teraz o energetických a sladených nápojoch. Je napríklad raňajková káva pre deti bezpečnejšia? Ak obsahuje kofeín, tak má na organizmus rovnaký vplyv a teda aj rovnaké potenciálne rizika. U detí, dospievajúcich aj dospelých.
Inou kategóriou sú bezkofeínové kávy, napríklad známa “Caro káva” a podobné alternatívy. Ak túto látku naozaj neobsahujú, sú o poznanie bezpečnejšie. Pri takýchto nápojoch si však je potrebné dať pozor na ich iné súčasti: predovšetkým umelé prísady a najmä cukor.
Záverom – deťom do 12 rokov kávu radšej nedávajte. Obmedzte tiež ich prístup k energetickým nápojom, colám, raňajkovým kávam pre deti s obsahom kofeínu, ale aj silným zeleným či čiernym čajom. Tínedžeri si môžu pochutnať na jednej šálke kávy denne. A akonáhle prekročia prah dospelosti, zvládnu dávkovanie vo vlastnej réžii.