Coffee Lovers

Kofeín a káva. Všetko, čo potrebujete vedieť

Káva je pre čoraz väčší počet ľudí gurmánsky zážitok, ale rovnako ostáva prakticky pre každého povzbudivý nápoj číslo jedna. Nakopávacie účinky kávy reprezentuje kofeín. Ako teda na nás pôsobí a aká je jeho únosná miera?

 

Ako pôsobí kofeín

 

Mali by sme začať tým, že si vysvetlíme, ako funguje. Kofeín je látka blokujúca receptory, ktoré majú dávať telu signál, že potrebuje oddych. Kofeín ich obsadí a preto necítime únavu, hoci naše telo reálne unavené ostáva. Kofeín teda energiu nedodáva, ale prekryje pocit únavy. Je to tak trochu ako liek na bolesť, ktorý nevyrieši problém, prečo bolesť vzniká, ale zabezpečí, že ju nepociťujeme. Preto aj s kofeínom treba narábať opatrne a nevyužívať ho na to, aby sme s telom išli až na pokraj síl.

 

Koľko kofeínu je v norme?

 

Bežne sa hovorí, že tri až štyri šálky kávy nemajú na telo človeka negatívny vplyv. Avšak netreba to vnímať úplne všeobecne, pretože záleží, či kávu vypije 50 kilogramová žena, alebo sto kilový muž. Kofeín je totiž látka, s ktorou sa každý človek vyrovnáva po svojom. Niekto kofeín odbúra za pár hodín, inému to môže trvať doslova desiatky hodín. Odporúča sa však, aby ste ak máte problém so spánkom, nepili kávu po 16 hodine, alebo je vhodnou voľbou káva bez kofeínu.

 

Koľko kofeínu má káva?

 

Nie je to jednoznačné, pretože každá káva je trochu iná. Záleží od toho, či pijete arabiku, robustu, alebo jej zmes. Pretože robusta má takmer dvojnásobnú porciu kofeínu. Dôležité je aj to, ako dlho kávu lúhujete, koľko si jej dáte a aký spôsob prípravy zvolíte. Existuje však všeobecná norma, podľa ktorej si môžete aspoň orientačne vypočítať, koľko kofeínu prijmete s jednou šálkou kávy. Pri bežnom espresse je to 40 – 60 miligramov kofeínu. Ak si kávu spravíte z french pressu, dostanete okolo  80 – 130 miligramov kofeínu a filtrovaná káva má okolo 100 – 150 miligramov. Turek dosiahne až na 240 miligramov kofeínu. 

 

Koľko kofeínu je pre telo zdravé

 

Káva neobsahuje len kofeín, ale aj množstvo antioxidantov a zdraviu prospešných látok. Tie nášmu telu výrazne pomôžu. Ako ich však získať a neprehnať to s kofeínom? Dávajte si pozor na prijaté množstvo kofeínu. Ak prijmete denne do 400 miligramov kofeínu, určite vám nehrozí predávkovanie kofeínom. Avšak pozor. Je to ako s maximálnou povolenou rýchlosťou. Nie každý ju môže zvládnuť. Preto je potrebné prispôsobiť príjem kofeínu potrebám tela. Ak si všimnete po káve tras rúk, alebo nespavosť, búšenie srdca, či nabudenosť, ale neschopnosť sa sústrediť, znížte dávku kávy aj kofeínu. Jednoducho máte vyššiu citlivosť na kofeín a je lepšie tomu prispôsobiť dávkovanie kávy, ako si škodiť.