Coffee Lovers

5 krokov, ako dokonale napeniť mlieko

Podarené domácky urobené caffe latte je nielen chuťovým, ale aj vizuálnym zážitkom. Dokážete ním potešiť seba, ale aj ohúriť návštevu. Výzvou v jeho príprave je však to, ako napeniť mlieko, aby malo konzistenciu dokonalej mikropeny. Dnes vám predstavíme jednoduchý návod, ako si s tým poradiť pomocou kanvičky a parnej trysky. 

 

Prečo vlastne napeniť mlieko a čo k tomu potrebujeme?

 

Napenené mliečko je neoddeliteľnou súčasťou niektorých kávových nápojov (pivári o tom tiež vedia svoje). Bez neho by to nebolo to správne nadýchané capuccino, alebo elegantné caffe latte. Káva tak lepšie vyzerá, ale zvyšuje sa aj chuťový pôžitok z nej.

 

Správne urobená mikropena je zamatová a hustá, až krémová. Zintenzívňuje chuť kávy a to aj u ľudí, ktorí napríklad mlieko často nepijú, alebo ho jednoducho nemajú radi. Avšak pozor! Ak je napeňovanie odfláknuté, je to skôr kontraproduktívne. Príliš veľké bubliny v ústach vyvolávajú pocit sucha a ani chuťový zážitok nie je optimálny

 

K napeneniu potrebujeme:

 

  • čerstvé plnotučné mlieko,
  • ktoré je studené, ale nie mrznúce,
  • špeciálnu kónickú kanvicu na napenenie mlieka,
  • parnú trysku kávovaru.

 

Prejdime teraz k tomu podstatnému. Ako napeniť mlieko parou?

 

1. Nalejte mlieko do kanvičky

 

Vychladené mlieko nalejte do kanvičky (v obchodoch ju niekedy nájdete s prívlastkom baristická). Lejte ho až dovtedy, kým nedosiahne úroveň spodnej hrany výlevky. Prípadne môže byť hladina o máličko nižšie (zhruba ¾ nádoby), ale nikdy nie viac.

 

2. Ponorte do mlieka parnú trysku

 

Kanvicu na napenenie mlieka pevne uchopte – ideálne celou dlaňou. Je to mimoriadne dôležité pre bezproblémovosť procesu a udržanie poriadku. Parnú trysku kávovaru ponorte do mlieka zhruba pol centimetra, maximálne však jeden centimeter pod jeho hladinu.

 

3. Spustite trysku a začnite napeňovať

 

Ak to robíte prvýkrát, nemusíte ju rovno púšťať na plný výkon. Kanvičku držte pevne a pod miernym uhlom. Mlieko začne zväčšovať svoj objem, tvorí sa v ňom „vír“ a vy ste práve úspešne začali tvoriť mliečnu penu.

 

4. Monitorujte teplotu dlaňou

 

Ak držíte kanvičku celou plochou dlane, nemali by ste mať problém ucítiť, kedy začne byť horúca. Ideálna teplota mlieka je 70ºC, čo spoznáte približne tak, že nádoba páli v ruke. Nie až tak, že ju už neudržíte, ale je zohriatá natoľko, že už to začína byť nepríjemné na dotyk. Tento cit získate praxou.

 

5. Vypnite trysku a pozorujte penu

 

Práve v tomto bode by ste už mali vidieť penu, ktorá dosiahla (alebo pomaly dosahuje) požadovanú konzistenciu. Trysku vypnite. Ak vidíte na vrchu mlieka priveľké, alebo primnoho bubliniek, môžete ich popraskať jemným pobúchaním kanvice o hranu stôl či pult, alebo miernym krúžením s nádobou.

 

Gratulujeme, máte napenené mlieko! 

 

Nepodarilo sa na prvýkrát? Nevadí, chce to tréning. Už viete, ako napeniť mlieko parou a iba častým opakovaním sa zlepšíte. Takže smelo do toho. Dobrej kávy predsa nikdy nie je dosť, že?