Coffee Lovers

Ako si vybrať správny kávovar?

Esspresso z kavovaru

Padlo rozhodnutie – idete si domov (alebo do firmy) kúpiť kávovar. Otvoríte si ponuku obchodov a zistíte, že voľba nie je až taká jednoduchá. Dnes je už totiž ponuka kávovarov pomerne široká a predtým, než si nejaký vyberiete, mali by ste vedieť, či je vhodný práve pre vás. Ako to zistiť, spolu so základným rozdelením, sa dozviete v tomto texte.

Aké druhy kávovarov poznáme?

Začnime jednoduchým rozdelením. Ak ste už prehliadali regály obchodov, virtuálne či kamenné, iste ste sa už s niektorými z týchto označení stretli. Rozlišujeme:

  • kapsulový kávovar – stále pomerne nový hráč na poli, avšak čoraz viac obľúbenejší, aj kvôli cenovej dostupnosti. Funguje na báze kapsulí, v ktorých je vákuovo balená čerstvo pomletá káva podľa vášho výberu. Mimoriadne jednoduchý na používanie, aj keď ortodoxní kávičkári naň často pozerajú s nevôľou.
  • automatický kávovar – alebo tzv. full-servis kávovar, po stlačení vybraných tlačidiel vám urobí kávu podľa požiadaviek. Opäť jednoduchý na používanie, avšak vždy ste limitovaní programami prípravy, ktorými disponuje. Je však drahší a rozmernejší.
  • pákový kávovar – s ktorým si naozaj užijete rituál prípravy kávy. Vyžaduje si už nejaké to know-how, avšak nemusíte byť baristom na to, aby ste si pripravili voňavé espresso. Príprava kávy je v tomto prípade o čosi zdĺhavejšia, ale máte ju plne vo svojich rukách.
  • prekvapkávací kávovar – alebo aj „káva na filter“. Tento druh možno poznáte z amerických filmov, v ktorých servírka chodí po bistre a ľuďom dolieva lahodný nápoj z kanvice. Cenovo je zvyčajne najdostupnejší a poteší aj to, že v závislosti od zomletia kávy si viete modifikovať jej výslednú chuť.

Prejdime k tomu podstatnému – ako si vybrať?

Jednoducho, zodpoviete si tri základné otázky.

Koľko kávy vypijem?

Hľadáte kávovar pre malú rodinku či veľkú firmu? Množstvo pripravovanej kávy je dôležitým faktorom, ktorý by ste mali zohľadniť pri kúpe. 

Plneautomatické kávovary sú rozumnou voľbou do firiem. Sú jednoduché na používanie a dokážu pripraviť veľké množstvo kávy za relatívne krátky čas. Podobne sú na tom z tohto hľadiska aj kapsulové kávovary. Na prípravy väčších objemov kávy je vhodný tiež prekvapkávací kávovar, aj keď sa filtruje dlhšie.

Naopak, pákový kávovar je, čo sa týka prípravy, o čosi zdĺhavejší.

Akú kávu pijem?

Najväčšiu kontrolu nad pripravovaným nápojom a jeho chuťovými vlastnosťami máte pri pákovom kávovare. O to viac, ak nemajú mlynček a zrnká si musíte pomlieť sami podľa svojho gusta. Kvalita espressa je plne vo vašich rukách. Ak má kávovar aj trysku, viete si pripraviť tiež capuccino či latte macchiato.

Kapsulové kávovary vám pripravia iba kávu z kompatibilných kapsulí, ktoré majú, nazvime to, prednastavenú chuť – či už ide o capuccino, espresso či latte macchiato a podobne. Niektorí kávičkári z tohto dôvodu nad nimi ohŕňajú nos. 

Podobne „limitovaní“ ste aj výberom programov pri automatickom kávovare, zvyčajne si môžete pripraviť iba espresso a „dvojité“ espresso.  

Káva na filter je o čosi horkejšia, podľa intenzity zomletia môže byť silnejšia (najemno pomleté zrnká), alebo slabšia (hrubé namletie). 

Aký mám rozpočet?

Cenovo by sa dali kávovary zoradiť takto, od najdrahších:

  1. plneautomatické 
  2. pákové
  3. kapsulové
  4. prekvapkávacie

Samozrejme, individuálne cenovky sa líšia v závislosti od značky a modelu, roku výroby, funkcií a rozmerov. Tento rebríček je však pomerne spoľahlivým indikátorom.

Tak čo, viete už, ako si nabudúce budete pripravovať svoj lahodný životabudič? Nezabudnite si pozrieť tiež našu ponuku kávovarov, z ktorých každý má svoje prednosti. Okrem toho u nás nájdete tiež široký výber lahodných káv a príslušenstva.