Ak sa ponárate do sveta kávy a rozširujete si svoje obzory, alebo jednoducho chcete baristickou terminológiou ohúriť návštevu, mali by ste poznať odpoveď na otázku z nadpisu. Caffe latte a flat white káva sú si mimoriadne podobné, avšak predsa len majú rozdiel v nuansách. Viete, ktoré to sú? Ak nie, dočítate sa to na nasledujúcich riadkoch.
Caffe latte je stálicou medzi kávovými nápojmi
Aj keď v našich končinách baristická terminológia v populácii nerezonuje až tak, ako napríklad v Taliansku či Francúzsku, isté pojmy sa udomácnili aj u nás. V každej reštaurácii a hlavne kaviarni, už personál vie, čo vám má doniesť, ak si objednáte caffe latte. Čoraz rozšírenejší je u nás aj tzv. latte art, teda „kreslenie“ mliečnou penou na povrchu kávy.
Tento lahodný nápoj je na Slovensku mimoriadne populárny. Pozostáva zvyčajne z jedného až dvoch espress s jemnučkou mliečnou penou (s výškou 1-2 centimetre) na povrchu. To, ako urobiť latte, nie je žiadnym tajomstvom a samotný postup je pomerne jednoduchý. To, ako urobiť latte s dokonalou mliečnou penou a chuťovým zážitkom je však už iná káva.
Dôležité je tiež to, z čoho tento nápoj pijete. Poháre na latte sú totiž zvyčajne sklenené a vyššie, aj keď si takúto kávu môžete dopriať pokojne aj z väčšieho keramického hrnčeka.
Flat white káva od protinožcov
Aj keď veľké množstvo kávových nápojov pochádza z Talianska, flat white medzi ne nepatrí. Ide o o export z druhého konca sveta, konkrétne z Austrálie.
Čo to vlastne ten flat white je? Tento kávový nápoj vždy pozostáva z dvoch espress a na povrchu má naozaj tenučkú vrstvu peny. Tá je skrytá už v názve, keďže flat white (v doslovnom preklade plochá a biela) naznačuje jej požadované dispozície. Mliečna pena teda musí byť naozaj tenká, ideálne do jedného centimetra. Tieto vlastnosti z nej robia ideálne plátno na latte art, aj keď názov môže indikovať skôr vhodnosť caffe latte.
Pije sa takisto väčšinou zo sklenených pohárov, ale opäť nájdete aj priaznivcov, ktorí nedajú dopustiť na flat white kávu z osobitého handmade hrnčeka. Proti gustu žiaden dišputát.
Aký je teda rozdiel?
Už v úvode sme uviedli, že rozdiely sa skrývajú v nuansách.
Zatiaľčo tradičné caffe latte pochádza z Talianska, flat white káva má domovinu v Austrálii.
Pri príprave prvého menovaného nápoja môžete použiť 1-2 espressá, pri druhom to musia byť stále dve.
Nuž a nakoniec rozdiel je aj v mliečnej pene. Oba kávové nápoje sa vyznačujú tenučkou vrstvou, avšak tá je pri flat white ešte o čosi štíhlejšia.
Tak a už viete, čo je v tom. Čo si teda pripravíte nabudúce, caffe latte či flat white?