Coffee Lovers

5 zaujímavých produktov z kávy

Olej z kavy

Z kávových zŕn sa dá toho pripraviť oveľa viac, než len náš najobľúbenejší nápoj. A nemáme teraz namysli kávový likér, priatelia. Plody kávovníka sú totiž bohaté na rôzne výživné látky a antioxidanty, čo ich predurčuje na využitie vo viacerých oblastiach. Vo výsledku sa teda môžete stretnúť s kávovou maskou na vlasy, kávovým pílingom či kávovým olejom. To však nie je všetko, počuli ste napríklad už o sviečkach s vôňou kávových zŕn?

 

Predstavujeme vám päť zaujímavých produktov z kávy. Nezabudnite si pred čítaním pripraviť šálku tej svojej najobľúbenejšej.

 

Kávové oleje na pleť

 

Výskumy preukázali, že kávový olej má na ľudskú pokožku podobne prospešný účinok, ako napríklad kyselina hyalurónová. Podporuje tvorbu kolagénu a elastínu, čím prispieva k jej zdravému vzhľadu a pevnosti. Okrem toho, že kávový olej pomáha spomaľovať starnutie pleti a upokojiť podráždenú pokožku, napríklad po uštipnutí hmyzom či pri zápale. 

 

Kávový peeling a ďalšia prírodná kozmetika

 

Olej nie je jediným kozmetickým prípravkom, ktorý sa z plodov kávovníka dá vyrobiť. Existuje celé spektrum ďalších produktov. Medzi najpopulárnejšie patrí kávový peeling, ktorý je perfektným spôsobom, ako sa zbaviť odumretých kožných buniek a prinavrátiť pleti sviežosť. Stačí jednoducho zmiešať kávovú usadeninu s kokosovým olejom, poprípade pridať hnedý cukor a voňavý peeling je na svete.

Podobný regeneračný účinok má tiež kávová maska na tvár. Vedeli ste však, že existuje aj kávová maska na vlasy, respektíve šampóny z kávových zŕn? Tie totiž po vmasírovaní do pokožky pomáhajú zlepšiť cirkuláciu krvi, ktorá na oplátku vedie k lepšiemu zásobovaniu vlasov živinami. Naša korunka krásy tak rastie rýchlejšie a s väčším objemom.

 

Sviečky s vôňou kávových zŕn

 

Mnoho ľudí nedá dopustiť na vôňu kvalitnej kávy a my patríme medzi nich. Lahodnú arómu však nemusíte cítiť iba pri príprave nápoja. Svoju domácnosť ňou viete prevoňať aj inými spôsobmi. Napríklad použitím sviečok s vôňou upražených kávových zŕn.

Nejde pritom len o pohladenie zmyslov. U mnohých ľudí totiž vôňa kávy pôsobí stimulačne. V praxi to znamená, že keď zapálite takúto sviečku, pomáhate aj svojmu sústredeniu a vzniknutá aróma vás nakopne k činnosti a produktivite.

 

kavova sviecka

 

Kávový sirup

 

Kávový sirup, respektíve extrakt, nie je to isté, čo kávový likér. Ide síce tiež o lahodný nápoj z plodov kávovníka, avšak bez obsahu akéhokoľvek alkoholu. Jeho výroba je navyše mimoriadne jednoduchá a zvládnete ju aj doma. Podstatou je zmiešať uvarenú kávu so sladidlom a ďalšími ingredienciami, napríklad vanilkou, spoločne to znova prevariť a nechať vychladnúť. Takýto kávový extrakt môžete použiť či už na občasné popíjanie, ale aj ako polevu na zmrzlinu, či do rôznych zákuskov a koláčov. 

 

Nádoba z kávovej usadeniny

 

Jedným z najzaujímavejších produktov z kávovej usadeniny sú rôzne nádoby, konkrétne poháre či misky. Podstata ich výroby spočíva v zmiešaní kávovej usadeniny s prírodnými lepidlami a drevom, čoho výsledkom je tvarovateľná hmota.

Tú je možné pretransformovať do akejkoľvek podoby. Takto vzniknutý pohár či miska je mimoriadne ekologickým a ďalej rozložiteľným produktom. Ani pri jeho výrobe, ani po jeho použití teda nevzniká odpad, ktorý zaťažuje životné prostredie.

 

Máte aj vy svoj obľúbený produkty z kávových zŕn? Nezabudnite sa podeliť o svoj názor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *