Coffee Lovers

Káva na chudnutie. Skutočne funguje?

O káve a jej účinkoch na chudnutie už toho bolo popísaného toľko, že niekedy je náročné rozlíšiť pravdu od zbožného priania. Niet sa čo čudovať, marketing totiž urobí svoje. Je pravda, že kofeín v káve, ako biologicky aktívna látka, môže pomôcť regulovať telesnú hmotnosť. To však neznamená, že konzumácia veľkého množstva tohto lahodného nápoja zaručene povedie k chudnutiu. Ako asi všetko v živote, aj táto minca má dve strany.

 

Káva na chudnutie funguje, ale…

 

Vráťme sa k tomum čo sme naznačili už v úvode. Poďme si povedať niečo o tom, ako kofeín v káve môže prispieť k regulácii telesnej hmotnosti.

 

Kofeín, spolu s teobromínom a teofylínom, ktoré sa prirodzene vyskytujú napríklad v kakau či čaji, patrí medzi takzvané metylxantíny. Tieto organické zlúčeniny majú preukázateľný stimulujúci vplyv na ľudské telo. Jednak zvyšujú fyzický výkon a výdrž, avšak čo je dôležité, prispievajú tiež k efektívnejšiemu metabolizmu a spaľovaniu. Tieto dva faktory v kombinácii môžu viesť k zníženiu telesnej hmotnosti.

 

Koniec koncov, aj z tohto dôvodu sa kofeín zvykne pridávať do niektorých kozmetologických prípravkov, určených na chudnutie. Získal si totiž, čiastočne oprávnenú, povesť bojovníka proti podkožnému tuku a celulitíde.

 

Tu je však potrebné zdôrazniť, že samotný kofeín neposunie ručičku na váhe požadovaným smerom. K efektívnej regulácii telesnej hmotnosti je tiež potrebné vyvinúť patričnú snahu. To znamená aj úpravu jedálnička, zníženie celkového kalorického príjmu a naopak, zvýšenie jeho výdaja. Predovšetkým systematickou fyzickou aktivitou a cvičením.

 

Predtým, než si teda začnete dávať kávu s maslom na chudnutie, zamyslite sa, či neexistuje efektívnejší spôsob. Napríklad cvičenie a racionálna strava. Samozrejme, šálka kvalitnej kávy nesmie chýbať a účinky kofeínu na chudnutie tiež prispejú svojim dielom.

 

Účinky zelenej kávy na chudnutie

 

Pomerne veľkú pozornosť dostáva kofeín v zelenej káve, respektíve samotná zelená káva. Áno, uhádli ste, práve vo vzťahu k chudnutiu. V ponuke obchodov nájdete rôzne výrobky s jej obsahom, či už ide o extrakty, rôzne prášky, tablety, či celé zrná. Má však zelená káva účinky, ktoré naozaj prispievajú k chudnutiu?

 

Zelena kava na chudnutie

Odpoveď možno už čiastočne aj tušíte. Aj zelená káva totižto obsahuje kofeín, aj keď v o dosť menšom množstve, než káva upražená. Niekedy dokonca až päťkrát menej. Čoho však obsahuje viac, je ďalšia biologicky aktívna zložka, konkrétne kyselina chlorogénová. Jej množstvo sa pražením stráca, najviac ho teda obsahujú surové zelené zrná.

 

Kyselina chlorogénová je mimoriadne efektívnym antioxidantom a okrem toho má aj silné protizápalové účinky. Nášmu telu zároveň pomáha efektívnejšie metabolizovať sacharidy a lepšie ich premieňať na energiu. Práve posledný menovaný faktor je dôvodom, prečo je zelená káva považovaná za efektívnu pri chudnutí.

 

Ako sme však už uviedli, aj keď káva na chudnutie do istej miery vplýva, najlepšie urobíte, ak do svojej životosprávy zaradíte aj pohyb a zdravú stravu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *