Zážitková turistika nespočíva len v objavovaní nepoznaného a návšteve múzeí, ale aj v ponorení sa do gastronómie. A ak patríte medzi fanúšikov, kávy tak by ste rozhodne nemali vynechať príležitosť ochutnať, čo tá-ktorá krajina ponúka. Aká je vo Vietname a aká v Brazílii?
Prinášame vám 3 tipy na kávičkové destinácie.
Vietnam – káva cez unikátny phin filter
Keď sa povie dovolenka vo Vietname, mnoho ľudí si predstaví exotické ostrovy a členité pobrežie. Táto ázijská krajina toho však ponúka oveľa viac. Vedeli ste napríklad, že mesto Da Lat vo Vietname je niečo ako regionálnym centrom kávy? Práve tu boli údajne vypestované prvé kávovníky arabicy v krajine.
Dnes však vo Vietname dominuje robusta, je dokonca jej najväčším exportérom na svete. Zaujímavosťou Vietnamu a jeho kávy je, že miestni obyvatelia ju preferujú mimoriadne sladkú. Nepoužívajú pritom len cukor, ale aj sladené kondenzované mlieko.
Špecifikom prípravy kávy vo Vietname je použitie takzvaného phin filtra. Prirovnať by sme ho mohli ku kávovaru na prekvapkávanú kávu, ale ide však o poznanie pomalší a meditatívnejší proces. Ak sem niekedy zavítate, určite si nenechajte ujsť tento kávový zážitok, ktorý inde nenájdete.
Brazília – káva súčasťou DNA národa
Dovolenka v Brazílii bez ochutnania miestnej kávy, to snáď ani nie je možné. Táto krajina je jej najväčším pestovateľom a exportérom na svete. Vôňa tohto lahodného nápoja sa rozlieha na každom rohu.
Káva v Brazílii má svoje špecifiká. Zvyčajne sa vyznačuje nižšou kyslosťou a výraznými tónmi sladkostí, jej chuťový profil dopĺňajú čokoláda a karamel. Ideálna pre mlsné jazýčky, avšak vďaka rozmanitosti odrôd si na svoje prídu aj priaznivci horkosti.
V Brazílii je až 17 regiónov, ktoré sú špecializované na pestovanie kávy. Z nich najznámejší je Mogiana pri Sao Paule. Zrná tu sú sušené na slnku, bez výraznejšieho použitia technológií, aby si zachovali čo najviac svojich prirodzených charakteristík. Na dovolenke v Brazílii si teda nezabudnite pýtať kávu z domácej produkcie.
Turecko – káva v intímnej atmosfére
Turecko je našincom o čosi prístupnejšie, než Ázia či Južná Amerika. A bolo by hriechom nespomenúť ho v tomto zozname, predovšetkým keď celý jeden druh kávy sa zvykne označovať prívlastkom turecká.
Tento nápoj tu má svoju tradíciu dlhé stáročia. Už v časoch Osmanskej ríše sultáni zamestnávali na svojich dvoroch profesionálnych varičov kávy. Jej vôňa sa tu rozlieha všetkými smermi dodnes. Káva je totiž súčasťou akejsi tureckej životnej filozofie s názvom keyif, ktorej zásadou je nebrať život až tak vážne.
Počas svojej tureckej dovolenky určite zavítajte do takzvaných kahvehane, čo sú v preklade domy kávy. Nechajte si ponúknuť niečo z miestnych špecialít. Pravá turecká káva sa vyznačuje vyšším obsahom kofeínu a nezameniteľnou chuťou. Nezabudnite si vychutnať každý dúšok a pamätajte, berte život s ľahkosťou.