Coffee Lovers

Latte art: Kde vzniklo a akú má históriu?

tri kavy pripravene s late art

Ak máte smartfón a pijete kávu, určite ste sa už stretli s takzvaným latte art. Či ste už vedeli o čo ide, alebo nie. Sociálne siete a internet vo všeobecnosti sú plné obrázkov, na ktorých figurujú rôzne kresby mliečnou penou na povrchu kávy. Viete však, že latte art nie je žiadnou novinkou, ale má svoju históriu? Keď nabudúce budete piť kávu so šarmantným vzorom na povrchu tak vedzte, že podobnú si prvýkrát vychutnali s najväčšou pravdepodobnosťou desaťročia dozadu v Taliansku.

 

Latte art – nie je to ako kreslenie ceruzou

 

Poďme si na úvod povedať, čo to vlastne latte art je a ako sa robí. Vo svojej podstate ide o kreslenie mliečnou mikropenou do takzvanej kávovej krémy. Tá predstavuje hustú vrstvu na povrchu čerstvo pripraveného espressa. Nie je to však len tak, nakresliť ľubovoľný vzor, všetko je omnoho náročnejšie, ako sa na prvý pohľad zdá.

V prvom rade sú na latte art potrebné kvalitné vstupy. Čo to znamená? Mlieko, ktoré sa použije na šľahanie mikropeny, musí byť čerstvé. Párová dýza doňho musí byť vložená pod istým uhlom a pracovať taký dlhý čas, aby boli bublinky v ňom tej správnej veľkosti – ani príliš veľké, ani príliš malé. Veľmi dôležité je pri latte art používať aj kvalitnú kávu. Espresso z nej totiž musí mať lahodnú krému, do ktorej sa jednoduchšie kreslí.

V neposlednom rade zohrávajú dôležitú úlohu aj schopnosti baristu. Latte art nie je ako kreslenie ceruzkou na papier. Aj jednoduché motívy si vyžadujú poctivý tréning. Používanie špeciálnych konvičiek na latte art je súčasťou celého procesu.

 

Kreslenie Latte art s mliekom z konvicky

 

Korene v Taliansku, boom v USA

 

Nedá sa jednoznačne určiť, kedy bolo pri príprave kávy prvýkrát použité latte art. Avšak všetko nasvedčuje tomu, že korene má v krajine, kde sa zrodilo aj samotné espresso – v Taliansku. Existujú zmienky o tom, že prvýkrát sa oku lahodiace motívy v kávovej kréme objavili v turínskych kaviarňach. Explózia popularity latte art nastala koncom osemdesiatych rokov v americkom Seattli. Tú totiž sídlila kaviareň Espresso Vivace, ktorej vlastník David Schomer kreslil svojím zákazníkom do kávy elegantné srdiečka. Tento vzor, nazývaný rosetta, údajne videl na fotografii z talianskej kaviarne a snažil sa ho zreprodukovať.

Odozva na seba nenechala dlho čakať a jeho kaviareň sa stala mimoriadne vyhľadávaným miestom. Čoskoro začali vzory do kávy kresliť aj ďalší baristi a latte art, ako ho poznáme dnes, sa naplno rozvinulo. Aj keď za jeho oficiálny vznik môžeme datovať koniec osemdesiatych rokov minulého storočia, mimoriadnu popularitu si získava posledných zhruba 7-8 rokov. Práve od roku 2015 stúpol počet obrázkov s hashtagom latte art na Instagrame o viac než 4000%. 

 

Dnes už na sociálnych sieťach nájdete fotografie naozaj premyslených vzorov, ktoré sú výsledkom tvrdej driny baristov. Stúpol dokonca aj predaj konvičiek na latte art, ktoré často používajú pri svojich experimentoch aj “neprofesionáli” doma. Patríte medzi nich?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *