Coffee Lovers

Viete, ktorý spôsob prípravy kávy je najzdravší?

Aký spôsob prípravy kávy máte najradšej? Vedeli ste, že niektoré sú zdravšie, ako ostatné? V pomyselnom rebríčku najzdravších spôsobov prípravy tróni káva na filter, respektíve prekvapkávaná káva. Ste prekvapení? Niet sa čudovať, keďže tento spôsob prípravy kávy nepatrí práve medzi najdominantnejšie a najrozšírenejšie na Slovensku. Vec sa však má tak, že naozaj ide o najzdravší variant. Poďme si o ňom povedať viac

 

Káva na filter = zdravá káva? 

 

Najprv si povedzme niečo o tom, ako sme dospeli k záveru, že prekvapkávaná káva je najzdravšia. Toto tvrdenie je založené na výsledkoch štúdie, ktorá bola publikovaná relatívne nedávno, v roku 2020. Prebiehala neuveriteľných 20 rokov a skúmala na niekoľko stotisícovej vzorke ľudí, ktorí pili kávu, ako ich voľba ovplyvnila ich zdravotný stav. A výsledky sú viac než zaujímavé.

Ukázalo sa, že najnižšie riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení, ale aj tráviacich ťažkostí či oslabení imunity mali tí, ktorí pili kávu na filter, respektíve prekvapkávanú kávu. Tento výsledok bol dokonca zhodný u dvoch sledovaných skupín: u ľudí do 50 rokov, aj u starších jedincov nad 50. Je však potrebné podotknúť, že títo ľudia pili jednu až štyri šálky kávy denne. Pri jednotlivcoch, ktorí pili päť a viac šálok denne, sa tento pozitívny efekt na zdravie strácal.

Prekvapkávaná káva porazila ostatné spôsoby prípravy kávy, ktoré však nemusia byť nevyhnutne nezdravé, avšak v pozitívnom účinku na náš organizmus o čosi zaostávajú. Káva na filter porazila espresso, zalievanú kávu, instantnú kávu, aj moka kávovary a ďalšie spôsoby prípravy tohto nápoja. Čím je prekvapkávaná káva špecifická?

 

Káva na filter má svoje pravidlá a výhody

 

Za víťazstvo prekvapkávanej kávy v tomto súboji môže predovšetkým filtračný papier, ktorý sa pri jej príprave využíva. Dokáže totiž odchytiť veľké množstvo nežiadúcich prísad, napríklad takzvaných diterpénov, čo sú látky, ktoré v tele zvyšujú cholesterol. Filtrovaná káva ich obsahuje až 30 krát menej ako nefiltrovaná. Čiže naozaj platí, že filtrovaná káva = zdravá káva.

Koľko kofeínu obsahuje taká šálka prekvapkávanej kávy?Ak hovoríme o nápoji o veľkosti zhruba 240 mililitrov čo je v podstate jedna väčšia šálka, tak tá obsahuje v priemere 95 miligramov kofeínu.

Na prípravu takejto veľkej prekvapkávanej kávy potrebujete zomlieť zhruba 13 gramov kávy. Samozrejme, tieto čísla sú selektívne vybrané, pretože pri káve na filter máte voľnosť voľby, čo sa týka veľkosti výsledného nápoja, aj množstva zomletej kávy vo filtri.

Veľkou výhodou tohto spôsobu prípravy kávy je tiež skutočnosť, že ide o mimoriadne jednoduchý postup. Zomletú kávu nasypete do pripraveného filtra v kávovare, zalejete horúcou vodou – pozor, nie vriacou – a finálny nápoj sa vyextrahuje do pripravenej nádoby.

 

Pamätajte však, že menej je niekedy viac. Ako sme už uviedli, pozitívne účinky tohto druhu kávy sa strácajú, ak jej vypijete priveľa, čo v praxi znamená viac ako 4 šálky denne. Čiže všetko s mierou. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *