Coffee Lovers

Sprievodca výberom kávovaru: Ktorý je ten správny pre vás?

Kavovar pre vas

Ak patríte medzi verných milovníkov kávy a nemáte doma kávovar, určite ste už rozmýšľali nad tým, že si jeden zaobstaráte. Nie je to však len tak – to, ako vybrať kávovar, respektíve ako vybrať ten správny pre vás, nie je také jednoduché. Je pravdou, že na trhu dnes nájdete rôzne modely a typy, preto môže byť pomerne náročné zorientovať sa v ponuke a vybrať si ten pravý.

 

Pripravili sme pre vás jednoduchého sprievodcu, ktorý by vám výber mal uľahčiť.

 

Aké základné typy kávovarov poznáme?

Poďme si na úvod povedať, s akými kávovarmi sa vlastne v ponuke obchodov môžete stretnúť. Ostaňme však iba pri základných typoch, aby sme váš vstup do problematiky zbytočne nekomplikovali.

  • automatický kávovar – ako už názov napovedá, v tomto prístroji takmer všetko prebieha automaticky po stlačení gombíka. Nasypete zrnkovú kávu do zásobníka, do nádoby pridajte vodu, položíte pod vývod šálku a vyberiete si vhodné nastavenie. Ide zvyčajne o kávovar s mletím kávy, vy si tak môžete dopriať pôžitok z čerstvo pomletých zŕn. Existuje veľké množstvo automatických kávovarov, ktoré sa navzájom líšia predovšetkým cenou a funkciami.
  • kávovar na prekvapkávanú kávu – ide o tradičnejší typ kávovaru, v ktorom hlavnú rolu zohráva filtračný papier. Do neho sa nasype zomletá káva, zaleje sa vodou a hotový nápoj sa extrahuje do pripravenej nádoby. Pri tomto druhu kávovaru je potrebnej viac  manuálnej práce, to však nie je na škodu, pretože mnohým nič nenahradí chuť kávy z takéhoto kávovaru.
  • pákový kávovar na zrnkovú kávu – z hľadiska ľudského vstupu ide o čosi medzi kávovarom na prekvapkávanú kávu a automatickým kávovarom. Takýto prístroj má v sebe zvyčajne takisto zabudovaný elektrický mlynček. Avšak človek musí narábať s takzvanou pákou, do ktorej sa namelie káva, zatlačí sa a následne sa zasadí do otvoru, z ktorého prúdi horúca voda. Nejde o nič zložité a takýto kávovar na zrnkovú kávu sa obsluhovať naučí raz-dva každý.
  • kávovar na kapsule – ide o moderný typ kávovarov, do ktorého sa jednoducho vloží kapsula s vybranou odrodou či druhom kávy, stlačí sa tlačidlo a všetko prebieha automaticky. Mnoho ľudí však tvrdí, že káva z takéhoto kávovaru nie je autentická a chutí umelo. Mimoriadnou výhodou tohto typu je však jednoduchosť používania a rýchlosť prípravy.

 

Podľa čoho si vybrať kávovar?

Ak chcete mať kávu čo najrýchlejšie a najjednoduchšie

Zvoľte si automaticky kávovar. Ako sme už uviedli, ten sa o všetko postará po stlačení gombíka, jeho ovládanie je mimoriadne jednoduché a intuitívne. Podobne je na tom aj kávovar na kapsule. Kávovar na prekvapkávanú kávu je o čosi časovo náročnejší na používanie, rovnako aj pákový kávovar na zrnkovú kávu.

Ak chcete servírovať veľké množstvo káv

V tomto prípade je opäť voľbou automaticky kávovar, ktorý má v sebe zvyčajne zabudovanú funkciu prípravy viacerých káv naraz. Tu sa však zíde aj kávovar na prekvapkávanú kávu, keďže zberná nádoba na vyextrahovanú kávu je zvyčajne väčšia a vy tak môžete pripraviť viac šálok. Pri pákovom a kapsulovom kávovare potrebujete ten istý proces opakovať pri každej jednej káve a to zaberie značné množstvo času.

Ak chcete mať úplnú kontrolu nad prípravou kávy

Zvoľte si pákový kávovar. Pri takýchto prístrojoch si zvyčajne môžete navoliť hrúbku mletia, čo je niečo s čím kávičkári radi experimentujú. Narábanie s pákou navyše predstavuje akýsi rituál a vy naozaj máte nad všetkým úplnú kontrolu. S hrúbkou mletia môžete experimentovať aj pri kávovare na prekvapkávanú kávu, svoje urobí aj výber filtračného papiera.

Ak chcete kúpiť čo najlacnejší kávovar

Kávovare bez elektrických súčastí sú lacnejšie a v tomto ohľade víťazí kávovar na prekvapkávanú kávu, alebo kávovary s možnosťou alternatívnej prípravy kávy. Nasledujú rôzne typy kávovarov na kapsule a pákové kávovary, pričom automatické prístroje bývajú zvyčajne najdrahšie.