Bezkofeínová káva – spojenie, na ktoré niektorí ortodoxní kávičkári reagujú so značným podráždením. Zbaviť ich obľúbený nápoj jeho najefektívnejšej zložky? Tak to teda nie! Mnohí ľudia však bezkofeínovú kávu preferujú práve kvôli tomu, že nedisponuje niektorými účinkami kofeínu, ale chuťou je podobná originálnemu zážitku.
Poďme si povedať niečo o tom, ako sa bezkofeínová káva vyrába, či naozaj vôbec neobsahuje túto zložku a prečo ju vlastne ľudia pijú.
Ako sa vyrába bezkofeínová káva?
Možno budete prekvapení, ale neexistuje iba jedna univerzálne používaná metóda, ktorou sa vyrába bezkofeínová káva. Výrobcovia majú k dispozícii hneď (minimálne) tri spôsoby, akými zbaviť kávové zrno kofeínu. Samozrejme, v minulosti ich bolo viac, ale tieto sú v súčasnosti najrozšírenejšie.
Na začiatku je vždy kávové zrno ešte zelené, nepražené. V drvivej väčšine prípadov sa zvykne na istý čas namočiť do vody, alebo vystaviť vplyvu vodnej pary, aby došlo k hydratácii. Vlaha v zrne totiž umožňuje jednoduchšie oddeľovať jeho individuálne zložky, vrátane kofeínu.
Pri prvej metóde sa využívajú chemické zlúčeniny, konkrétne etylacetát alebo metylénchlorid. Hydratované zrno je opakovane namáčané v roztoku s týmito látkami, ktoré postupne vyseparujú kofeín.
Druhá metóda je založená na uhlíkovej filtrácii. Zrno sa na úvod opäť namočí do horúcej vody, aby došlo k jednoduchšej separácii jeho zložiek. Pomocou uhlíkovej filtrácie sa z tejto vody vyextrahujú veľké kofeínové molekuly. Zrno si pri tomto procese zachováva mnoho svojich chuťových vlastností a nie je vystavované chemikáliám. Aj preto je tento spôsob primárnou metódou výroby bezkofeínovej organickej kávy.
Pri tretej metóde sa využíva plynný oxid uhličitý, zahriaty na mimoriadne vysoké teploty. V takomto stave totiž dokáže efektívne oddeľovať jednotlivé aktívne zložky, vrátane kofeínu zo zrna. Horúci plyn je „prefuknutý“ zásobníkom so zrnom a dochádza k separácii.
Je bezkofeínová káva skutočne bez kofeínu? Prečo ju ľudia pijú?
Odpovedzme najprv na prvú položenú otázku. V skutočnosti aj bezkofeínová káva obsahuje minimálne množstvo tejto zložky. V závislosti od veľkosti výsledného nápoja ide o hodnoty medzi 1 až 15 miligramami. Pre porovnanie, jedno 30 mililitrové espresso obsahuje zhruba 63 mg kofeínu.
Účinky tejto biologicky aktívnej zložky sú teda mimoriadne potlačené. A práve to je dôvod, prečo mnohí ľudia siahajú po bezkofeínovej káve.
Po jej vypití totiž nečelia jeho menej populárnym účinkom. Medzi tie patria žalúdočné ťažkosti, nespavosť, úzkosť a roztržitosť, problémy so sústredením a podobne. Nehovoriac o tom, že časť obyvateľstva trpí, žiaľ, kofeínovou intoleranciou. Pre nich je teda bezkofeinový variant ako stvorený na pravidelnú konzumáciu.
V závislosti od procesu výroby a pôvodu zrná si však aj bezkofeínová káva dokáže zachovať niektoré vlastnosti svojho chuťového profilu. Jednotlivci, ktorí už z akéhokoľvek dôvodu siahajú po takejto káve, si teda môžu dopriať porovnateľný chuťový zážitok.