Coffee Lovers

5 najčastejších otázok o káve

Škodí kofeín v káve viac, než ten v čiernom čaji? Ako napeniť mlieko na caffé latté art? A potrebujem váhu na kávu pripravenú doma? Sú niektoré otázky, ktoré o našom obľúbenom nápoji dostávame častejšie, než iné. Dnes teda uhasíme vašu túžbu po vedomostiach a prinášame vám odpovede na nich.

 

Čo potrebujem na prípravu kávy doma?

 

Za kávou nemusíte chodiť do podnikov s vychýrenými baristami. Mnoho ľudí preferuje podomácky, vlastnými silami pripravenú. A verte nám, ak dodržíte postup a máte správne vybavenie, určite vám bude chutiť. Poznámka: hovoríme o príprave kvalitnej zrnkovej kávy, zalievanú či instantnú si určite viete pripraviť bez problémov.

 

Čo teda potrebujete? Pripravte si:

  • kvalitnú zrno obľúbenej odrody,
  • váhu na kávu,
  • elektrický či ručný mlynček na kávu,
  • kávovar, french press, filter a nádobu, alebo iný prístroj, kde sa deje mágia.

 

 

priprava kavy doma

Ak máte jeden z moderných automatických kávovarov, s najväčšou pravdepodobnosťou váhu a ručný mlynček na kávu nebudete potrebovať. Spravidla sú totiž integrované v prístroji, ktorý namelie požadované množstvo sám. Pokiaľ takýto kávovar nemáte, tak váha na kávu je užitočnou pomôckou. Na autentické espresso totiž odporúčame použiť 7 gramov zŕn (na doppio 14 gramov). Odvážte, pomeľte, pripravte.  Nebojte sa s množstvom experimentovať, kým nenájdete gramáž, z ktorej si viete pripraviť tú najlepšiu šálku kávy. Zomletú kávu dajte do páky, french pressu, filtra, resp. na iné na to určené miesto a pokračujte podľa inštrukcií. Hotovo.

 

Je kofeín v káve škodlivý?

 

Kofeín je prírodný stimulant, ktorý sa najčastejšie nachádza v čaji, káve a kakaových bôboch. Jeho hlavný účinok je na náš mozog, aj keď má tiež ďalšie fyziologické vplyvy. Náš riadiaci orgán stimuluje blokovaním účinkov neurotransmiteru adenozínu, čím dochádza k pocitom nabudenia. Denne príjme kofeín v nejakej podobe zhruba 80% dospelej populácie na svete. Ako to je s jeho účinkami?

Ako takmer všetko, jeho užívanie má svoje pozitíva aj negatíva. Tienisté stránky kofeínu sú spojené predovšetkým s jeho nadmerným príjmom. Negatívne vedľajšie účinky u niektorých ľudí zahŕňajú predovšetkým úzkosti, nepokoj a problémy so spánkom. Denný príjem kofeínu v rozmedzí 200 mg až 400 mg sa všeobecne považuje za bezpečný. Výnimkou sú ľudia trpiaci na zriedkavú intoleranciu, resp. precitlivenosť voči tejto látke. Tí by mali jeho príjem ideálne obmedziť na minimum.

Čajové lístky obsahujú 3,5% kofeínu, zatiaľčo kávové zrná v rozmedzí od 1,1% do 2,2%.  Pri príprave kávy sa však používa teplejšia voda, ktorá extrahuje viac tohto stimulantu. Rovnako tiež spravidla používame viac kávových zŕn ako čajových lístkov na jeden nápoj. Kofeín v káve je však účinkami a rizikami identický s tým, ktorý je obsiahnutý v čaji.

 

Ako sa vyrába instantná káva?

 

Príprava instantnej kávy je rýchlejšia, lacnejšia a jednoduchšia, ako príprava zrnkovej. Jednoducho zalejete sypkú, resp. kryštalickú zmes horúcou vodou a je to. Ako sa ale instantná káva vyrába? Jej výroba prebieha buď sušením mrazom, alebo sušením rozprašovaním. Pri oboch procesoch je vstupnou surovinou kávový koncentrát, ktorý sa pripravuje (zjednodušene) pomletím pražených kávových zŕn a ich zaliatím vodou.

Sušenie rozprašovaním je proces, pri ktorom sa tekutý kávový koncentrát rozpráši do horúceho vzduchu s teplotou približne 250°C. Kým tekutina dopadne na zem, voda sa vyparí a ostanú malé kryštáliky – instantná káva. Pri sušení mrazom je kávový extrakt viacnásobne ochladzovaný, až kým z neho neostane len akási drť. Tá je následne rozbitá na drobné čiastočky. Tie sú vákuovo sušené, čo vedie k odpareniu zvyšnej vody. Výsledkom je instantný kávový granulát.

 

latte art ako na to

 

Ako napeniť mlieko na caffé latté art?

 

Napeniť mlieko na caffé latté art môže dať zabrať. Na to, aby sa ním dalo “kresliť” totiž musí spĺňať isté parametre. Musí mať istú teplotu, konzistenciu, nesmie v ňom byť priveľa vzduchu a podobne.  Naučiť sa napeňovať mlieko chce predovšetkým prax a dodržať správny postup.

S druhou časťou vám radi pomôžeme. Tu je postupnosť:

 

  1. Nalejte čerstvé, studené mlieko do konvičky. Nesmie ho byť priveľa, ani primálo. Naplňte konvičku zhruba po spodný okraj lievika, cez ktorý nalievate mlieko.
  2. Prichádza práca s parnou dýzou. Jej hlavicu ponorte iba zhruba centimeter pod hladinu a zapnite ju. Neponárajte ju do stredu mlieka, konvičku nakloňte na stranu. Zároveň ňou hýbte tak, aby sa mlieko v nej jemne točilo ako vo víre, pričom počujete akýsi sykot. Po zhruba piatich sekundách začne ďalšia fáza napeňovania.
  3. Pri nej ponorte dýzu o čosi hlbšie, ale iba zhruba pol centimetra. Pokračujte v jemnom krútiacom pohybe konvičky. Sykot by však mal ustáť. Keď bude nádoba zohriatá, takmer príliš horúca na dotyk, napeňovanie ukončite.
  4. Dnom konvičky rázne ale opatrne buchnite o stôl či pult, aby popraskali prípadne vzduchové bubliny na povrchu. Pred samotným liatím do kávy nádobou ešte raz zakrúťte.
  5. Hotovo! Mlieko je pripravené na caffé latté art.

 

Ako pripraviť správne espresso?

 

Pri príprave kvalitného espressa je dôležitý nielen postup, ale aj kvalita ingrediencií a ich správne množstvo. Používajte výberovú zrnkovú kávu. Na pravé espresso potrebujete 7 gramov kávy, na doppio 14. Gramáž sa môže mierne líšiť v závislosti od preferencií, ale tieto hodnoty sú dobré na orientáciu. Najlepšie espresso pripravíte v pákovom kávovare. Pri jeho používaní máte veci pod kontrolou, ale zároveň vám s procesom značne pomôže aj prístroj. 

 

Ako na to? Tu je postupnosť:

 

  1. Pomeľte 7 gramov výberovej kávy a nasypte ju do hlavice páky.
  2. Zarovnajte ju rovnomerne na celej ploche.
  3. Pomocou zatláčadla kávovú zmes zatlačte, páku majte pri tom položenú na pevnom podklade.
  4. Spustite kávovar na prázdno, nech sa prepláchnu jeho trubky a dýzy.
  5. Páku nasaďte do stojana.
  6. Spustite prípravu kávy. Tento proces by ideálne mal trvať od 20 do 30 sekúnd. 
  7. Espresso je hotové! Nazdravie.

 

Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, neváhajte nás nimi obsypať. Veľmi radi vám ich zodpovieme v prípadnom pokračovaní tohto textu.