Coffee Lovers

Šľahaná káva Dalgona – ako chutí? (+recept)

Ak sa aktívnejšie pohybujete na sociálnych sieťach, možno ste zhruba pred dvoma rokmi zachytili internetový ošiaľ okolo kávy Dalgona. Ide o karamelovo sladký a oku lahodiaci spôsob prípravy. Dobrou správou je, že je mimoriadne jednoduchý. Dalgonu si tak viete pripraviť aj v domácich podmienkach.

 

Dalgona – instantná káva ako žiadna iná

 

Dalgona označuje spôsob prípravy instantnej kávy, ktorá sa vyšľahá s cukrom a naleje do hustej mliečnej peny. Tento nápoj bol začiatkom roka 2020 populárnym virálom. Názov Dalgona pochádza z kórejského slovíčka, ktoré v preklade znamená zhruba „je sladký“. Rovnako ide aj o označenie karamelovej sladkosti, predávanej pouličnými predavačmi v Južnej Kórei. Táto káva ho údajne chuťovo pripomína.

Rovnomenná sladkosť sa predáva už zhruba od 60. rokov, ale kávový nápoj je novším “vynálezom”. Vrchol popularity dosiahol práve v roku 2020, keď sa ho na TikToku a Instagrame pokúšalo pripraviť mnoho ľudí v rámci Dalgona výzvy. Vďaka oku lahodiacemu výzoru a sladkej chuti sa nápoj stal hitom. Príťažlivosť kávy Dalgona vychádza najmä z jej vizuálnych prvkov, ale aj zo zážitku spojeného s jej prípravou. Nápoj sa totiž stal populárnym práve v začiatkoch pandémie, keď boli ľudia nútení ostať doma. Výzva na jeho prípravu teda bola osviežením lockdownovej monotónnosti.

Poďme si teda aj my povedať, ako si túto lahodnú kávu dopriať doma.

 

Dalgona coffee recept

 

Ingredience a pomôcky:

 

  • ručný mixér,
  • 2 polievkové lyžice instantnej kávy,
  • 2 polievkové lyžice cukru,
  • 1 deciliter vody,
  • 2 decilitre mlieka,
  • ľad.

 

Postup:

 

  1. V miske poriadne premiešajte kávu, cukor a vodu. 
  2. Ručným mixérom zmes šľahajte zhruba 5 (v závislosti od intenzity šľahania) minút dovtedy, kým nezíska krémovú konzistenciu.
  3. Nalejte do pohára, v ktorom sú už mlieko a ľad.
  4. Nazdravie!

 

Dalgona ako sa pripravuje

 

Ako vidieť, ten populárny “Dalgona coffee recept” je naozaj veľmi jednoduchý. Výsledný nápoj je však chutný, aj keď pozor, obsahuje 300 a viac kalórií. Nejde teda o žiadnu diétnu kávu! Existuje tiež variant, pri ktorom sa nepoužíva instantná káva. Namiesto nej môžete použiť kvalitnú zrnkovú, samozrejme najemno pomletú. Ak dodržíte množstevné odporúčanie, výsledkom je rovnako lahodný nápoj.

 

Dalgonu je navyše možné ešte dochutiť, napríklad čokoládovým sirupom, karamelom či škoricou. Myslite však na to, že jej kalorický obsah tým iba vzrastie. Ak však máte radi naozaj sladké kávy, váš mlsný jazýček si pri tomto druhu kávy naozaj príde na svoje.