Coffee Lovers

Príprava tureckej kávy – viete, ako na to?

Turek vs turecka kava

Akú kávu máš najradšej? Turka. Na Slovensku pomerne častá odpoveď. Čo pod tým myslíme? Zalievanú mletú kávu, napríklad popradskú. Nasypeme ju do hrnčeka, zalejeme zovretou vodou a vychutnávame.

 

Vedeli ste však, že pravá turecká káva je niečo iné, ako ten náš “Turek”? Na jej prípravu okrem mletej zmesi potrebujete aj džezvu, cukor a znalosť postupu. Všetko podstatné sa dozviete v tomto texte.

 

Čo je to džezva na kávu?

 

Pristavme sa ešte pri pojme, ktorý sme spomenuli vyššie. Viete, čo to je tá džezva na kávu? Ide o kanvičku určenú špeciálne na prípravu tureckej kávy – tej pravej, nie nášho “Turka”. Telo a rukoväť má spravidla z mosadze alebo medi, hoci v poslednej dobe sú džezvy častejšie vyrábané z nehrdzavejúcej ocele, hliníka alebo keramiky.  Džezva má dlhá rukoväť, ktorá je mimoriadne praktická a užitočná na to, aby ste si nepopálili ruky. Na leme konvičky je malý lievik, určený na liatie kávy.

Jej korene siahajú stovky rokov do minulosti. Jeden príbeh hovorí, že prvýkrát sa džezva na kávu objavila na sultánskom dvore Süleymana I., niekedy začiatkom 16. storočia. Nech už je pravda akákoľvek, táto konvička je na prípravu tureckej kávy používaná dodnes a je neoddeliteľnou súčasťou celého procesu.

 

Príprava tureckej kávy – ako na to?

 

Tento spôsob prípravy pochádza z krajín Blízkeho východu a Európy, najčastejšie sa skloňuje Turecko, avšak veľmi podobné rituály nájdeme aj v zmienkach z Iránu a Grécka. Všetky tri tieto dnešné štáty boli v minulosti súčasťou Osmanskej ríše. Takáto káva sa pripravuje zmiešaním jemne mletých kávových zŕn so studenou vodou priamo v džezve a následným pridaním cukru. Tu je základný rozdiel oproti našej káve “Turek”. Náš spôsob prípravy je charakteristický zaliatím mletých zŕn zovretou vodou. Autentický postup prípravy tureckej kávy je iný.

Poďme si ho opísať krok za krokom:

  1. Do džezvy nasypeme najemno pomletú kvalitnú kávu. Množstvo prispôsobíme počtu porcií, na jednu vychádza zhruba jedna kopcovitá lyžica – prispôsobte podľa preferencií.
  2. Pridáme studenú vodu takmer po vrch konvičky.
  3. Nasypeme, opäť formou kopcovitých lyžičiek, cukor. Turci majú radi kávu mimoriadne sladkú, doprajú si aj 3-4 lyžice.
  4. Zmes v džezve premiešame.
  5. Položíme na platničku, resp. sporák a začneme variť.
  6. Keď sa začne na vrchole tvoriť lahodná a hustá pena, lyžicou ju vyberieme a nalejeme do pripravených šálok. Džezvu nechávame na ohni.
  7. Hneď, ako začne káva vrieť, zoberieme džezvu a šálky naplníme zhruba do polovice.
  8. Zvyšok kávy v džezve dáme opäť na plameň a necháme vrieť zhruba 10 sekúnd. Potom odstavíme a dolejeme do šálok zvyšok kávy.

Pravá turecká kávu musí mať navrchu lahodnú penu. Preto je dôležité odsledovať si čas varenia a dodržať postupnosť. Zároveň takúto kávu vždy podávame s pohárom čistej a studenej vody, aby sme si pred pitím mohli vyčistiť chuťové poháriky a naozaj si vychutnať pôžitok.

 

Na záver už len dodáme, že takúto kávu “Turka”, ale pravého, si jednoducho môžete pripraviť aj doma, nakoľko džezvu zoženiete aj na Slovensku. Nezabudnite tiež na to, že tradíciou je k takejto káve zakusnúť aj do niečoho sladkého!

 

Prajeme príjemný gurmánsky zážitok.