Objednali ste si už niekedy v kaviarni piccolo? Prípadne ste takúto požiadavku začuli od vedľajšieho stola? Vedzte, že s najväčšou pravdepodobnosťou si dotyčný objednávajúci predstavoval, že mu na stôl dorazí malá káva. Čuduj sa svete, to však nie je piccolo. Totižto piccolo káva neexistuje. Alebo predsa?
Čo Slovák myslí pod piccolom?
Žiaľ, v našej kaviarenskej kultúre pretrváva ešte primnoho neduhov. Z nich mnohé vyplávajú na povrch práve pri objednávaní tohto lahodného nápoja. Medzi najčastejšie prehrešky patrí: „Jedno presso, prosím!“ a, áno, aj objednávanie spomínaného piccola.
Čo si vlastne Slovák pod týmto pojmom predstavuje? V drvivej väčšine prípadov málu kávu. Menšiu než espresso. Ináč povedané, chce ristretto. Zatiaľčo pravé espresso má plus-mínus 30 mililitrov, ristretto má najviac 25 mililitrov, často však ešte menej.
Je to niečo podobné, ako keby ste si objednali malé espresso. Nič také neexistuje, espresso je len jedno a má vyššie uvedený objem 30 mililitrov. Slovenské piccolo je v podstate len iným názov pre neexistujúce malé espresso, teda správne povedané – ristretto.
Prečo však Slováci tento pojem používajú? Jeden z dôvodov môže byť lingvistický – slovo piccolo v taliančine znamená malý. Toto zdôvodnenie úzko súvisí aj s tým ďalším. K slovu piccolo a jeho používaniu u nás sa totiž viaže vtipná historka. Údajne k jeho rozšíreniu prispeli Taliani, ktorí nás navštívili krátko po revolúcii, objednávali si kávu, no výsledný nápoj bol príliš malý a ich zvolanie: „Nie nechcem to také piccolo (malé)!“ bolo nesprávne interpretované. Čo je na tejto historke pravdy, to necháme už na vás, faktom však je, že také piccolo, aké si objednávajú Slováci, neexistuje.
Piccolo neexistuje. Alebo predsa?
Čo je však zaujímavé je, že vo svete kávy naozaj existuje nápoj, ktorý má v názve piccolo. Ide o takzvané piccolo latté, alebo v preklade malé latté. Je to však tá piccolo káva, ktorú chcú Slováci? Nie, nie je.
Tento nápoj pozostáva z jednej dávky ristretta v 85 až 114 mililitrovom pohári, ktorého zvyšok tvorí našľahaná mliečna pena. Ide teda o objemovo menšie latté, v ktorom je však vyššia koncentrácia kofeínu. Je však potrebné podotknúť, že tento nápoj nepatrí k, nazvime to, oficiálne uznaným kávovým nápojom. Dokonca nepochádza ani len z Európy, korene má v austrálskom Sydney, kde ho začal pripravovať jeden miestny barista.
Ako však vidieť, stále nejde o to naše legendárne slovenské piccolo. Ak sa bavíme len striktne o ňom, tak potom je pravda taká, že piccolo neexistuje. Vskutku.