Leto je tu a mali sme už aj dni, kedy horúčavy udreli v plnej sile. Najlepšie sa schovať niekde do tieňa s osviežujúcim nápojom v ruke. Čo takto káva? Samozrejme, nemáme na mysli šálku horúceho esspressa, ale jej ľadový variant. Dvakrát väčšie osvieženie a denná dávka kofeínu v jednom.
Na konci článku nájdete náš recept na chutnú ľadovú kávu so šmrncom vanilky.
Čím sa ľadová káva líši od bežnej?
Podobnosť medzi ľadovou kávou, teda ice coffee, a štandardnou „horúcou“ kávou, napríklad espressom, je v tom, že oba nápoje využívajú pri príprave rovnaké ingrediencie (hoci sa množstvá a špecifiká prípravy líšia). Dávka kofeínu v oboch typoch, za predpokladu, že sú pripravené v rovnakom objeme, je tiež približne rovnaká. Aj keď tieto nápoje majú spoločného menovateľa – kávu, majú oveľa viac rozdielov.
Ľadová káva má inú chuť a štruktúru, ako káva pripravená za horúca. Rozdiely sú spôsobené teplotou vody, časom lúhovania a pomerom vody a kávy. Aj ľadový nápoj však nabudí a vzpruží telo i ducha. Nehovoriac o perfektnom osviežení počas horúcich mesiacov. Ľadová káva, predovšetkým cold brew, má nižšiu aciditu ako „horúca“ káva. Dokonca až o zhruba 67 percent nižšiu, vďaka čomu je lepšia pre žalúdok a zuby. Acidita kávy necháva vyniknúť horkosti, čo nie každý chce. Jej ľadový variant je teda spravidla jemnejší
Ice coffee, alebo ľadovú kávu, je možné pripraviť rôznymi technikami:
- základná – do vysokého pohára s ľadom sa naleje vychladená káva (resp. v izbovej teplote), napríklad dvojité espresso, a doleje sa mlieko, podľa chuti pridá cukor či šľahačka alebo sirup
- s chladničkou/mrazákom – pripravená káva sa dá na 30 minút do mrazáku, resp. na noc do chladničky, pred pitím sa dochutí mliekom či cukrom, prípadne šľahačkou alebo sirupom
- cold brew – čerstvo zomletá káva sa zaleje vodou a nechá sa lúhovať počas noci, ráno sa nápoj zleje do pohára s ľadom a podľa chuti doplní mliekom, cukrom, šľahačkou či sirupom.
Opýtate sa troch baristov, ako pripravujú ice coffee a možno dostanete tri rôzne odpovede. Niekto preferuje jednoduchý espresso postup, s ktorým nie je toľko práce a kávu možno piť v priebehu minút. Iný zasa nedá dopustiť na cold brew, pri ktorom vzniká akási kávová infúzia, silnejší nápoj s výrazným telom. Existujú tiež rôzne špeciálne varianty, napríklad latte ice a podobne, ktorým sa možno budeme venovať inokedy.
Ice coffee recept s vanilkovým sirupom
Na prípravu sirupu budete potrebovať:
- šálku vody,
- ½ šálky hnedého cukru,
- ½ čajovej lyžičky vanilkového extraktu.
Do hrnčeka pridajte všetky ingrediencie, zohrievajte a miešajte, až kým sa cukor nerozpustí. Prelejte do pripravenej čistej nádoby, nechajte vychladnúť a uchovávajte na suchom a tmavom mieste.
Na prípravu kávy budete potrebovať:
- pripravenú kávu, aspoň 110 mililitrov – t.j. klasické lungo, alebo cca. tri dávky espressa (silu a objem si zvoľte podľa preferencií),
- 2 decilitrový pohár naplnený ľadom,
- vanilkový sirup,
- mlieko alebo smotanu do kávy,
- šľahačku na dozdobenie.
Postup:
- Pripravte si kávu a nechajte ju vychladnúť na izbovú teplotu.
- Medzitým do pohára predchladeného v chladničke nasypte kocky ľadu.
- Do kávy nalejte zopár kvapiek vanilkového sirupu.
- Túto zmes rozlejte na kocky.
- Pridajte podľa chuti mlieko či smotanu, prípadne ich variant, alebo tento krok vynechajte.
- Ice coffee ozdobte šľahačkou (dobrovoľne).
- Príjemné osvieženie!
Máte aj vy obľúbený ice coffee recept? Na tomto nápoji je krásne to, že existuje v mnohých variantoch a každý z nich je mimoriadne osviežujúci.