Coffee Lovers

Káva a Kostarika – malá krajina s veľkým snom o káve

Zrna kavy kavy z kostariky vysipane na stole

V strednej Amerike sa skrýva pomerne nenápadná krajina, ktorej obyvatelia bývajú označovaní za najšťastnejších ľudí na svete. Okrem toho sa tento štát preslávil ešte troma vecami: známym futbalovým brankárom, masovým využívaním zelenej energie a exportom kávy s nenapodobniteľným chuťovým profilom. Viete, o ktorej krajine je reč? Ak ste tipovali Kostariku, máte pravdu. 

Je to miesto, kde sa pestuje káva s chuťou, ktorú si zapamätáte. Dnes si povieme niečo o tom, prečo je považovaná za jednu z najlepších na svete.

Ideálne podmienky na pestovanie kávy

Aj keď je káva z Latinskej Ameriky vo všeobecnosti považovaná za výnimočnú, Kostarika má oproti ostatným krajinám regiónu výhodu. Jej geografické a geologické podmienky ju totiž predurčujú k jej pestovaniu. 

Miestna pôda má sopečný pôvod, krajina je hornatá a podnebie subtropické až tropické. Kombinácia týchto faktorov praje rastu kávovníkov a zrnám dodáva charakteristické chuťové vlastnosti. O tom si ale ešte povieme.

Kostarika zo svojej pozície ťaží. Aj keď so svojimi piatimi miliónmi obyvateľov tvorí zhruba 0,05% svetovej populácie, čo sa týka vývozu kávy, podieľa sa na globálnej produkcii 1%. Možno sa to zdá málo, ale je potrebné uvedomiť si, že Kostarika súperí s krajinami ako Brazília (210 miliónov obyvateľov), Etiópia (111 miliónov) či Vietnam (96 miliónov). 

Zjednodušene povedané, každá stá šálka výberovej kávy na svete sa zrodila v Kostarike. To už nie je zanedbateľné číslo. A podľa slov domácich pestovateľov je ich cieľom stať sa pravou kávovou veľmocou

Chuťový profil kostarickej výberovej kávy je flexibilný

Možno vás zmiatlo použitie prídavného mena flexibilný v podnadpise. Chuťový profil kávy z Kostariky taký však naozaj je.

Miestne geografické a geologické východiská ju predurčujú k vyššej miere kyslosti, avšak na svoje si príde každý milovník tohto nápoja. Chuť totiž možno regulovať podľa intenzity praženia kávových zŕn:

  • jemné praženie – vznikne mierne kyslastý nápoj so sladkou dochuťou, podčiarknutou tónmi medu. V chuťovom profile však nechýbajú svieže náznaky citrusu a hrozna.
  • stredné praženie – výsledkom je káva s bohatou chuťou a tónmi citrusov a ovocia, ale aj orieškov. Kyslasté charakteristiky prevládajú. 
  • intenzívne praženie – káva s unikátnym chuťovým mixom čokolády, ovocia a fíg. Kyslosť je mierne potlačená na úkor horkosti. 

Samozrejme, v závislosti od konkrétnej odrody sa chuťový profil môže líšiť. Väčšina ľudí, ktorým bolo dopriaty autentický dúšok miestnej kávy, ho opísala prívlastkami ako: sladkokyslý s výraznými tónmi citrusov, miestami s náznakmi čokolády a medu. 

Všetka káva vypestovaná v Kostarike je Arabica. Ide nielen o ekonomickú voľbu, ale dokonca o striktnú tradíciu. Pestovanie akejkoľvek inej kávy v krajine je ilegálne. 

A čo vy, už ste mali šálku výberovej zmesi z tejto latinskoamerickej krajiny? Ak nie, určite si ju čím skôr doprajte, váš kofeínový itinerár bez nej nebude kompletný.