Srdiečka, listy, či rôzne zaujímavé obrazce vo vašej káve. Áno, bavíme sa o latte art. Kreslenie motívov od výmyslu sveta do mliečnej peny je tu s nami už nejaký ten piatok. Aj napriek tomu však mnohí ľudia nevedia, že ide o viac než len námet pre oku lahodiacu fotku na Instagram. Prinášame vám 4 zaujímavosti o latte art, ktoré vám dotvoria obraz o ňom.
1. Korene v Taliansku, boom v USA
Káva sa prvýkrát premenila na vizuálne umenie pred niekoľkými desaťročiami v Taliansku, kde sa zrodilo aj espresso. Miestni kaviarnici kreslili zákazníkom do peny jednoduché motívy. Ale zásluha za to, že sa latte art stal mainstreamom, patrí USA. Boom popularity prišiel zo Seattlu vďaka Davidovi Schomerovi a jeho kaviarni Espresso Vivace. Koncom osemdesiatych rokov začal tento barista experimentovať s rôznymi tvarmi a v roku 1989 zdokonalil vzor rozety v tvare srdca na základe fotky z Talianska. Ten je dnes základným pilierom všetkých motívov. Po vypilovaní techniky otvoril Schomer kurz s názvom „Caffe latte art“. Kreslenie do mliečnej peny sa rýchlo rozšírilo po Seattli, potom vo zvyšku USA a následne po celom svete. Zvyšok príbehu už poznáte.
2. Latte art je veda
Za krásnym motívom na vrchu vašej kávy sa skrýva množstvo fyziky a chémie. Správne naparenie mlieka je kľúčom k tomu, aby ste mohlo vzniknúť umenie zvané latte art. Pena musí byť dostatočne stabilná, aby držala dizajn, ale nie príliš tuhá, aby nedošlo k jeho deformácii. Dosiahnuť túto konzistenciu nie je jednoduché. Získanie dokonalej peny znamená vyváženie troch kľúčových vecí: mliečnych bielkovín, obsahu tuku a teploty. Čo to znamená?
Napríklad naparené plnotučné mlieko má hustú, krémovú penu, zatiaľ čo odstredené mlieko vytvára redšiu penu s väčšími bublinkami. Ak však mlieko prehrejete, môžete pokaziť celý proces. Jeho bielkoviny sa môžu rozpadnúť (v chémii je tento jav známy ako denaturácia) a zničiť vašu penu. Dôležitý je nielen proces, ale aj pomôcky. Parná dýza, nádoba na napenenie mlieka a, samozrejme, mlieko samotné.
3. Ako sa naučiť latte art? Na kurze!
Ako napeniť mlieko na latte? Kedy ho začať nalievať do kávy? Na čo si dať pozor? Aj to sú otázky ľudí, ktorí si chcú latte art so záujmom vyskúšať. Dobrou správou pre nich je, že k nemu existujú dokonca aj kurzy. Čo sa počas nich človek naučí? Okrem iného aj to, aký druh mlieka použiť, aká je ideálna nádoba na napenenie mlieka, ako zvládnuť napeňovanie samotné, kresliť základné motívy, ale aj pokročilejšie vzory. To všetko za sprievodu praxe a ukážok od skúsených baristov.
4. Majstrovstvá sveta v latte art
Áno, latte art má aj svoje majstrovstvá. Ako prebiehajú a čo je ich cieľom? Vyzdvihujú umelecké vyjadrenie a kladú vysoké nároky na baristu v súťažných podmienkach. V predkole šampionátu baristi vyrobia jeden kreatívny vzor a následne dve identické latte s voľným nalievaním a dve identické dizajnové latte (“latté s logom”). Skóre z týchto disciplín je zrátané a 12 najlepších baristov sa kvalifikuje do semifinálového kola. Tam súťažiaci vytvoria dve zhodné sady rôznych vzorov latté s voľným nalievaním a jednu zhodnú súpravu macchiat s voľným rozlievaním. Prvých šesť semifinálových súťažiacich postúpi do finále.
V ňom baristi vytvoria dve rôzne sady vzorov latte s voľným nalievaním a jednu zhodnú sadu dizajnových latte. Víťaz je určený na základe bodov. Hodnotené sú vizuálna stránka, kreativita, schopnosť zreplikovať vzor a celkový dojem.