Verte alebo nie, na výbere správnej šálky záleží. Materiál a tvar šálky totiž významným spôsobom ovplyvňuje nielen chuť ale aj celkový zážitok z pitia kávy. Je síce pravda, že kávu si dnes kúpite aj v plastovom alebo papierovom pohári, na kultúre pitia kávy to však rozhodne nepridá. Ochudobňujete sa tým aj o samotný rituál pitia kávy. V tomto článku si povieme niečo o tom, aká by mala byť správna espresso šálka a na čo sa pri jej výbere zamerať.
Šálka na espresso by mala byť buď z keramiky, alebo porcelánu
Takmer všetci odborníci sa zhodnú na tom, že káva by sa mala piť pokiaľ možno z porcelánových šálok. Veľa ľudí si však nesprávne myslí, že porcelán a keramika sú jedno a to isté. Keramika síce ponúka podobné tepelno-izolačné vlastnosti ako porcelán, je však o niečo ťažšia a lacnejšia.
Kľúčový rozdiel medzi keramikou a porcelánom spočíva v procese výroby. Tvrdý porcelán sa vyrába z keramického cesta ktoré tvorí z 50 % kaolín, z 25 % kremeň (ostrivo) a z 25 % živca (tavivo). Hlavnou zložkou porcelánu je práve kaolín, čo je zvetralá živicová hornina. Mäkký porcelán obsahuje menší podiel kaolínu. Táto čistá a kvalitná surovina sa vyznačuje maximálnou pevnosťou, transparentnosťou a belosťou. Porcelán sa na rozdiel obyčajnej keramiky vylepšuje tým, že sa zahrieva na vysoké teploty. Vypaľovaním pri teplotách okolo 1 300 stupňov Celzia sa dosahuje požadovaných materiálových vlastností.
Porcelán je preto drahší ako keramické výrobky. Výhodou porcelánu je aj to, že neprenáša na nápoj absolútne žiadnu zmenu chute a nemusíte sa báť ani toho, že by ste si na porceláne popálili ruky. Porcelán je odolným a silným materiálom, ktorému neuškodí ani to, keď ho budete umývať v umývačke.
Vedeli ste že: objem šálky na espresso by mal byť 65 až 70 mililitrov? Samotné espresso sa potom nachádza iba v jej spodnej časti.
Aj na tvare záleží, dajte prednosť klasike!
Z vyššie uvedeného vyplýva, že najlepším materiálom na výrobu šálky na kávu je porcelán, druhým najlepším keramika a najmenej vhodným sklo, ktoré takmer vôbec neizoluje. Niektorý znalci kávy dokonca tvrdia, že káva chutí inak keď je naservírovaná v sklenených a inak v porcelánových šálkach. Už samotný fakt, že sú šálky vyrobené z porcelánu navodzuje dojem kvality a luxusu. Keď sa pridá pekný tvar aj elegancie. S porcelánovými šálkami sa preto najčastejšie stretnete v drahých hoteloch a reštauráciách, s keramickými v rôznych kaviarňach.
V prípade malých kávičiek v podobe espressa je najdôležitejšie aby bola šálka správne navrhnutá. Iba tak možno zvýrazniť aromatické a chuťové vlastnosti nápoja ale aj toho čo držíte v ruke. Spodná časť šálky by mala byť vždy mierne zaoblená. Priemer otvoru by nemal byť príliš veľký ani malý. Namiesto hranatého dizajnu by ste mali radšej uprednostniť klasiku v podobe kruhového tvaru. To či je šálka hranatá alebo kruhová síce žiadnym spôsobom neovplyvňuje výslednú chuť, má to ale dopad na kompaktnosť a konzistenciu peny – tzv. krémy.
Hrúbka šálky je dôležitá hlavne z hľadiska udržiavania teploty espressa. Práve z tohto dôvodu bývajú šálky hrubšie na svojej spodnej časti a užšie na vrchu aby sa z nich lepšie pilo. Keď hovoríme o espresse tak máme na mysli veľmi malé kávové nápoje, ktoré by si mali pokiaľ možno čo najdlhšie udržať svoju teplotu. V prípade kávy typu espresso lungo dostanete veľké espresso, resp. extra dávku horúcej vody zvlášť, ktorou si môžete nápoj podľa chuti predĺžiť.
Čo sa farby týka, tú vždy vyberajte podľa svojich preferencií. Tiež ste sa niekedy čudovali prečo je väčšina kvalitných porcelánových šálok biela? Nie je to náhoda. V prípade bielych šálok ide totiž o to, aby sa dosiahol dobrý farebný kontrast s krémou. Šálkam, ktoré sú zvnútra tmavé sa zďaleka vyhýbajte. Uško šálky musí byť dobre uchopiteľné a musí zaujímať také miesto, aby ste prostredníkom priamo nedotkli tela šálky a neopálili sa. Hrany šálky by mali byť absolútne hladké.
Vedeli ste že: Teplota vody súvisí aj so správne nahriatym kávovarom, ktorý mal dokázať vodu zohriať na teplotu okolo 88-92 °C.
Porcelánová šálka je najlepšia
Záverom jedna dôležitá ale častokrát prehliadaná vec. Mala by sa šálka nahrievať alebo nie? Jednoznačnou odpoveďou je – áno mala a ideálne na teplotu 40 stupňov Celzia. Iba v suchej a nahriatej šálke si espresso dokáže udržať svoju konzistenciu, optimálnu teplotu ako aj farbu krémy. Pri veľmi studenej šálke by sa espresso znehodnotilo, pretože by si neudržalo optimálnu teplotu 67 stupňov Celzia.
Tesne pred prípravou espressa sa odporúča z hlavy kávovaru vypustiť trochu vody – kávovar tým prečistíte a zároveň overíte jeho správne fungovanie. Treba si uvedomiť, že objem espressa je iba 25 ml a takýto malý objem dokáže veľmi rýchlo vychladnúť. Podchladená šálka by teplotu odviedla preč. Najlepší materiálom na profesionálnu šálku espressa je preto tvrdý živicový porcelán, ktorý najlepšie odoláva teplotným šokom, ale aj všeobecnému opotrebeniu.