Coffee Lovers

Arabica vs. robusta – aké sú rozdiely?

robusta a arabica viete ake su rozdiely?

Z hľadiska hlavného delenia rozlišujeme dva druhy kávy, arabicu a robustu. Viete, aký je medzi nimi rozdiel a akej odrody bola posledná šálka, ktorú ste pili? O oboch druhoch kávy koluje veľa informácií, žiaľ z toho niektoré iba čiastočne pravdivé. Poďme si teda o arabice a robuste povedať niečo viac.

 

Káva robusta

 

Coffea canephora, ako znie latinské rodové a druhové označenie robusty, má svoj pôvod v Afrika. Dnes však platí, že kávové zrná tejto odrody sa pestujú aj v iných regiónoch, najviac na svete vo Vietname.  Veľkou výhodou robusty je jej húževnatosť a prispôsobivosť klimatickým podmienkam. Ide o mimoriadne odolnú rastlinu, ktorá nie je až taká náročná na kvalitu pôdy a teplotu. Je teda možné pestovať ju na obrovských plantážach a to ju predurčuje na masové komerčné využitie. Najviac sa jej však darí v nadmorských výškach od 200 do 800 metrov.

Čo sa týka chuťových vlastností, tak káva robusta je spravidla horkejšia a zásaditejšia. Má nižšiu aciditu a vyšší obsah kofeínu ako arabica. Tu je však potrebné dodať, že kultivovaním rastlín a experimentovaním s podmienkami pestovania prišli na svet rôzne variácie robusty. Chuťové profily medzi nimi sa môžu líšiť.

Existuje zaužívaná mienka, že robusta je menej kvalitnejšou kávou. V drvivej väčšine tomu zodpovedá aj cena, keďže v porovnaní s arabicou je zvyčajne lacnejšia. Dnes je však možné dostať aj chutnú a kvalitnú robustu

 

Káva arabica

 

Latinský názov tohto druhu kávy je caffea arabica. Rovnako pochádza z Afriky, konkrétne z územia dnešnej Etiópie. Rovnako ako v prípade robusty, aj arabica je pestovaná vo viacerých regiónoch sveta, primárnym exportérom je Brazília. Ide však o poznanie náročnejšiu rastlinu. Vyžaduje si určitý rozsah teplôt, minerálny profil pôdy, správnu kombináciu slnečných lúčov a tieňa. Najideálnejšie podmienky na pestovanie kávy arabicy sú vo výške od 600 do 2000 metrov nad morom, v subtropickej klíme.

Arabica má zvyčajne v porovnaní s robustou bohatší chuťový profil. Ten často “dedí” svoje vlastnosti z podmienok, v ktorých bol kávovník dopestovaný. Obsahuje zhruba dvakrát viac cukru, ako robusta ale zato menej kofeínu. Chuťová paleta arabicy je pestrá, zvyčajne s výraznejšou aciditou a jemnejšími, sladšími tónmi. Arabica je vo všeobecnosti považovaná za kvalitnejšiu kávu a tvorí zhruba dve tretiny celosvetovej spotreby. Zvyšok je robusta.

 

Arabica vs robusta – kto je víťazom?

 

Ak by ste si mali naslepo vybrať medzi arabicou a robustou, voľbou prvej menovanej spravidla nič nepokazíte. Mala by pred vami pristáť šálka kvalitnejšej kávy. Avšak, ako sme už naznačili, nemusí to byť pravda v 100% prípadov.

Robusta je dnes využívaná primárne na výrobu instantnej kávy. Najkvalitnejšie zrnkové kávy sú, naopak, spravidla arabica. V niektorých kaviarniach a u niektorých predajcov však môžete naraziť na unikátnu zmes arabicy a robusty. Zvyčajne však ide o prostriedok zníženia ceny pridaním lacnejšej robusty. Česť výnimkám.

 

V dohľadnej dobe sa zrejme nič nezmení na tom, že arabica je univerzálne vnímaná ako kvalitnejšia káva. Čoraz častejšie sa však začínajú objavovať pražiari, ktorí pracujú so stopercentnou robustou. Veľa závaží tiež skutočnosť, či bola pestovaná masovo, alebo s ohľadom na kvalitu. Svojich fanúšikov si získavajú odrody z Ugandy či Libérie. Iba čas však ukáže, či dokážu výraznejšie zmeniť pomer síl.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *