Coffee Lovers

Ako správne skladovať kávu

Skladovanie kavy vo vreckach

Na výsledný pôžitok z kávy vplýva nielen jej kvalita a spôsob prípravy, ale aj to, ako ju skladujete. Ináč povedané, čerstvá káva chutí neporovnateľne lepšie ako “stará” káva. Mnoho ľudí pritom stále nevie, ako ju správne skladovať. Nejde pritom o nič komplikované. Stačí pár zásad, ktorých sa držať, vyvarovať sa niektorých zlozvykov a váš zážitok z kávy bude hneď o úroveň lepší.

 

Poznámka na úvod: v tomto texte hovoríme o skladovaní zrnkovej kávy, respektíve pomletej zrnkovej kávy.

 

Skladujete čerstvú kávu v chladničke? Nerobte to

 

Chladnička je univerzálnym miestom na uskladnenie potravín, ktorým chceme predĺžiť životnosť. Niektorým ľuďom teda príde logické ukladať do nej aj čerstvo pomletú kávu s vidinou toho, že sa k nej vrátia neskôr. Žiaľ, ide o chybu. A to hneď z viacerých dôvodov.

Pomletá káva si totiž veľmi nerozumie s náhlymi zmenami teploty. Ak ju teda z interiéru presuniete do chladničky, stráca svoje chuťové a aromatické vlastnosti. Nehovoriac o tom, že to isté sa deje, keď ju vyberáte, aby ste si pripravili rannú šálku. Nezáleží pritom na tom, či je káva v sáčku, alebo v nejakej nádobe. Zmeny teploty jej škodia.

Káve tiež neprospieva vlhkosť. Dokonca natoľko, že dokáže meniť jej bunkovú štruktúru. Pomletá či zrnková káva vo vlhkom prostredí stráca niektoré z prirodzene sa vyskytujúcich olejov, ktoré jej dodávajú chuť a vôňu. Výsledkom je neprirodzene horký nápoj. 

 

Ako dlho je káva čerstvá po otvorení?

 

Určite ste si všimli, že zrnková káva, ale aj iné jej druhy sú predávané vo vzduchotesných nádobách či obaloch. Je to z toho dôvodu, že kyslík znižuje jej kvalitu. Opäť dochádza k rôznym zmenám arómy a chuťového profilu. Už po pätnástich minútach po zomletí stráca kávový prášok 60% svojich aromatických zložiek. Chuťový profil sa mení o čosi pomalšie, no ak je káva vystavená pôsobeniu kyslíka, čoskoro sa začne zhoršovať aj ten. Zvyčajne už po niekoľkých hodinách je cítiť rozdiel.

Kávové zrná či prášok po zomletí teda odporúčame ihneď presunúť do vzduchotesnej nádoby. Vo vákuu vydržia čerstvé jeden až dva týždne. Pri mletej káve je najlepšie, samozrejme, hneď ju použiť na prípravu nápoja. Už po zhruba 72 hodinách je za svojím vrcholom čerstvosti. Ak nie je možné hneď ju spotrebovať, určite ju dajte do vzduchotesnej nádoby – ideálne sklenenej a prirodzene, čistej.

Tu však zásady správneho skladovania nekončia. Aj z vákua môže vyjsť “stará” káva. Záleží totiž aj na tom, kde je odložená nádoba s ňou. Už sme si povedali, že by mala byť položená na mieste, ktoré nie je vlhké a nedochádza na ňom k zmenám teploty. Okrem toho je tiež dôležité skladovať kávu na tmavom mieste. Aj svetlo, či už prirodzené, alebo umelé, napríklad v chladničke, totiž negatívne vplýva na jej chuťové a vonné vlastnosti.

 

Skladovali ste doteraz kávu správne? Ak nie, vyskúšajte zásady z tohto článku a sami spoznáte rozdiel v chuti vášho obľúbeného nápoja.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *